Facebook Kontakt Downloads Impressum
Login
Selahaddin ve Haçlılar– Ortaçağ’a Müzikal Bir Yolculuk

„Saladin und die Kreuzfahrer– eine musikalische Reise ins Mittelalter“

Capella Antiqua Bambergensis
Solistler: Jule Bauer – Vokal, yaylı İsveç halk çalgısı
nyckelharpa
Murat Coşkun – Kasnak vurmalılar, perküsyon

Walter von der Vogelweide, onun gönlü bol yönününden övgüyle söz eder. Batılı düşmanlarının dahi saygısını kazanmıştır – Ortaçağ’da onun kadar ünlü olan bir İslam hükümdarı daha yoktur: SELAHADDİN EYYUBİ

Capella Antiqua Bambergensis, Murat Coşkun ve Jule Bauer ile beraber, Doğu ile Batı arasında tınısal açısından zengin, müzikal bir köprü kuruyor. Haçlılar dönemi, Selahaddin, müzisyenleri ve kutsal şehir Kudüs’ün kuşatılması hakkındaki efsanevi hikayeler, bu Ortaçağ’a yapılan müzikal yolculukta tekrar canlanıyor ve konserin seyircilerine geçmişte kalmış yüzyılların penceresi aralanıyor.

Capella Antiqua Bambergensis (Andreas, Anke, Wolfgang ve Thomas Spindler), konserlerinde 40’ı aşkın Ortaçağ çalgısına yer veriyor: gayda, bladder pipe, İsveç yaylı halk çalgısı nyckelharpa, hurdy gurdy, farklı boyutlarda flütler, arp, Ortaçağ zurnası cornetto muto ve perküsyon. Bu yaparken, kaydadeğer kısmı Capella üyesi ve enstrüman yapım ustası Andreas Spindler’in atölyesinden çıkma enstrümanların, mümkün mertebe otantik olmasına önem veriliyor.

Murat Coşkun, müzikal ilhamını kendi Türk-Şark geleneğinden alıyor. Aynı zamanda Batı’nın eski ve yeni dönem müzik öğelerini kullanıyor ve bunları geleneksel Arap müziğinin ritim ve ezgileri ile birleştiriyor.

Nyckelharpa virtiözü olan Jule Bauer, muhteşem sesi ile dinleyenleri büyülüyor. Hem Meryem Ana’ya yazılmış Endülüs ilahileri ’cantiga’ları hem de Arap nağmelerini aynı ustalıkla seslendiriyor. En büyük kazanımı olarak ise Ortaçağ çalgısı ’nyckelharpa’nın (keyed fiddle) Almanya’da tekrar tanınır ve sevilir hale gelmesini görüyor.

 

Add your Content here

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.