Facebook Kontakt Downloads Impressum
Login
Paul Maar: Uçan Deve - Türkçe ve Almanca Nasreddin Hoca hikayeleri
photo by Tim Hufnagl

Das fliegende Kamel - Uçan Deve

Türkçe ve Almanca Nasreddin Hoca hikayeleri - Paul Maar’ın anlatılımı ile ve kaleminden

Anlatıcılar: Paul Maar, Murat Coşkun ve İbrahim Sarıaltın

Müzik:
Capella Antiqua Bambergensis:
Anke, Andreas, Thomas, Wolfgang Spindler – Ortaçağ müzik enstrümanları

Murat Coşkun – kasnak vurmalı çalgılar, vokal
İbrahim Sarıaltın – Bağlama, vokal

 

Nasreddin Hoca, İslam dünyasının en bilge delisi, düşünürü ve hikaye anlatıcısı olarak bilinir. Efsaneye göre 14. yüzyılda Anadolu’da yaşamıştır. Kendisi ile ilgili bugüne aktarılan tüm hikayelerde, köyde ve yoksul koşullarda yaşar. Tek sahip olduğu, yaşlı bir eşektir. Hatta yemek kazanını bile komşusundan ödünç almak zorundadır.

Kitap ve tiyatro oyunu yazarı Paul Maar, eserinde bunlar gibi birkaç eski Nasreddin Hoca hikayesini kendine özgü biçimde anlatıyor. Bunların da ötesinde Nasreddin Hoca’nın ağzından, Almanca ”Schelmengeschichten” olarak adlandırılan, günümüze ait kendi yarattığı muzip hikayelere de yer veriyor.

Programda, Nasreddin Hoca’nın dönemine ve Şark kültürüne ait müzikleri Ensemble Capella Antiqua Bambergensis, tarihi enstrümanları ile seslendiriyor. Perküsyon ustası Murat Coşkun ile bağlama ve geleneksel türkülerde İbrahim Sarıaltın da kendisine eşlik ediyorlar.

Proje, Türkiye ile Almanya arasındaki  çokkültürlü diyaloga özel katkısı sebebiyle Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından Ernst-Reuter-Girişimi’ne dahil edilmiştir. Deutsch-türkischer Kulturdialog’un  (Türk-Alman Kültür Diyalogu) değerli bir projesi olarak 2013 Nisanında  örgütlü eleştirmenlerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşunun „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ adlı ödülüne de layık görülmüştür.

“Uçan Deve“ 2015 yılında Alman Medya Ödülü "Leopold"u kazanmıştır.

Das Auswärtige Amt über "Das Fliegende Kamel" - Hier weiterlesen...

 

Südkurier, 31.07.2012

Das Fliegende Kamel - 2012 beim Tamburi Mundi Festival in Freiburg

Add your Content here

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.